من یک مسیحی هستم. آدمها چطور به دینی اعتقاد پیدا می کنند که در اکثر موارد خودشان آنرا انتخاب نکرده اند؟ چند نفر از شمایی که الان این مقاله را میخوانید همان دین پدر و مادرتان را دارید و چند نفر از والدین شما هم به دین اجداد خود معتقد هستند؟

آیا این مسئله ارتباطی با تکرار دارد؟ اگر والدینتان در طول زندگی با آن کنار آمده اند، شما هم می توانید همینطور باشید یا اگر آنها به کلیسا میروند شما هم باید همینکار را بکنید. اگر آنها همه پولشان را برای دوران بازنشستگیشان پس انداز کرده اند و 40 ساعت در هفته کار می کردند، با همه سختی هایی که شما هم منتقل می شده است، پس شما می توانید دقیقاً همان کار را انجام دهید.

من اطلاعات زیادی درمورد سایر دین ها و مذاهب ندارم اما درمورد مسیحیت خوب می دانم. من بعنوان یک مسیحی، غسل تعمید داده شده بودم و هر یکشنبه به کلیسا می رفتم. مهمترین مسئله برای من درمورد رفتن به کلیسا، آن تنقلاتی بود که بعنوان پاداش در مدرسه دریافت می کردم. واقعاً نمی توانم بگویم از آن کلاسهایی که در کلیسا شرکت می کردم چی یادم هست یا واقعاً چی یاد گرفتم.

اما یادم می آید والدینم اعتقادی درمورد یک خدا در من ایجاد کرده بودند و اینکه خدا مالک همه چیز است. اگر من بد می شدم خدا اصلاً دوست نداشت ولی اگر خوب می شدم خدا دوستم می داشت و اگر خوب تر می شدم حتی ممکن بود روزی به بهشت بروم و بهشت جای بسیار خوب و زیبایی است.

شما هم همینطور به دینتان اعتقاد پیدا کردید؟ یعنی دقیقاً همان راه پدر و مادرتان، خانواده و دوستانتان را دنبال کردید بدون اینکه کوچکترین فکری درمورد آن بکنید و چون مشکلی با آن نداشتید پس برایتان خوب بوده است؟ یا جزء آندسته از آدم ها هستید که شدیداً مذهبی هستید و به هیچ وجه ممن نیست که مذهبتان اشتباه بوده باشد. بدون شک می دانید که موظفید پیام دینتان را به همه جای دنیا برسانید.

شاید هم جزء آن گروه اندک از آدم ها هستید که درمورد دین دوران کودکی خود مطالعه کرده اند و الان راه دیگری را برای خود پیدا کرده اند. شاید هم کسی متقاعدتان کرده است که دین آنها بهتر از دین شماست و الان دین خود را کنار گذاشته و به دین آنها پیوسته اید و می بینید که چقدر شادتر و خوشبخت تر زندگی می کنید.

اینکه دینم انتخاب خودم نبوده باعث شد که درمورد دین های دیگر مطالعه کنم تا ببینم کدام یک کاملتر و بهتر است. . الان خیلی سردرگم تر از قبل هستم اما دیگر هیچوقت به دین دوران کودکیم برنگشتم. گاهی اوقات فکر می کنم که دنیا بدون دین تحریف شده و چیزی مثل دولت که ما را کنترل کند، چگونه خواهد شد. هر دو اینها خیلی خوب توانسته اند این باور را در ما ایجاد کنند که دنبال خیر و صلاح ما هستند.
منبع :www.mardoman.net

نوشته شده در تاریخ شنبه 20 تیر 1388    | توسط: علی    |    | نظرات()