باز بر میگردیم به سوالی که در ابتدا مطرح شد . منتهی با توضیحاتی که دادم اگر کمی منصفانه بخواهیم پاسخ دهیم سریعا پاسخ نخواهیم داد و اینبار کمی با تردید بیشتر به آن پاسخ میدهیم .
 

اساسا دین باوری در بطن خود ایجاد هراسی میکند تا مبادا از موازین آن تخطی کنیم و این هراس است که میتواند ایجاد تعصب در پیروان ادیان کند . در حالیکه پیروان مکاتب غیر الهی غالبا دارای چنین هراس و تعصباتی نیستند .

این سوال و پاسخ اگر چه سرمنشاء بسیاری از جنگ ها و خونریزی ها و نسل کشی ها از زمان های دور تا نزدیک ( مثل صرب ها و بوسنیایی ها و یا ارامنه در ترکیه و یا پاکستان وو یا جنگ های صلیبی در قرون وسطا و غیره ) بوده و همواره با تعصب به آن پاسخ داده میشده و جالب اینکه هر متدینی که پیرو  هر مذهبی هم که باشد با غرور به آن برخورد میکند و حتی میگوید این از شانس خوب من بوده که در خانواده ای بدنیا آمده ام و در محیطی رشد کرده ام که دارای چنین دینی بوده ! !

اما پاسخ صحیح به باور من اینست که مهم این نیست که دین من چیست اسلام است مسیح یا یهود و یا حتی بودا و زرتشت چرا که اگر دقت کنیم بسادگی درخواهیم یافت که مشترکات همه ادیان تقویت همه نهاد های مثبت انسانی در پیروانشان است هیچ دینی را نمیتوان پیدا کرد به پیروانش را به اعمال زشت و خلاف اخلاق دعوت کند و همواره تلاش همه ادیان در ایجاد همبستگی های اجتماعی بوده هواره تلاش از زدودن افکار منفی و اعمال ستمگرانه و ناعادلانه بوده همواره دعوت به تزکیه نفس کرده . همواره احترام به والدین و رعایت حقوق ضعفا و یتیمان مد نظر داشته  فساد های اخلاقی را نکوهش و مانعی برای رشد استعداد های ذاتی و روحی افراد تلقی کرده و نظایر اینها .

نکته جالب در همه پیروان مومن ادیان مختلف است اینست که از شانس خود میدانند که در آن خانواده و محیط دارای آن مذهب خاص بدنیا آمده و پرورش یافته اند !

پس اگر از بالا به تمامی ادیان نگاه کنیم این نکته که کدام بر دیگری برتری دارد چندان هم مهم بنظر نمیاید بلکه مهم تر اینست که مشترکات قابل قبول آنها رابدور از هر تعصبی پذیرا باشیم . شما وقتی بتوانید این مشترکات و اصول اولیه را رعایت کنید به حقوق یکدیگر احترام گذارید و مانع از ضایع شدن حقوق ضعفا شوید ؛ خودتان را از آلودگی های اخلاقی حفظ کنید و برای دیگران با مشی که در پیش گرفته اید و الگویی که از خود ساخته اید یک الگوی اخلاقی برای دیگران باشید ، زمانیکه در بهبود وضعیت خود و جامعه تان تلاش کنید بدون هیچ چشمداشت و دیگران و شخصیت افراد صالح را زیر سوال نبرید و در افشاء فریبکاران و ماهیت ستمگرانه و فاسد آنها ( بخصوص طبقه حاکم ) کوشا باشید تا جامعه رو به اصلاح برود در کار ها و مسئولیت هایی که بعهده میگیرید بتوانید بدون چشم داشت بهترین ها را ارایه کنید و دیگران را نیز به این روش ترغیب کنید و نیز بتوانید از گفتن دروغ و فریبکاری که ساده ترین و سهل الوصول ترین وسیله برای رسیدن به اهداف است پرهیز کنید و دیگر نظایر اینها ، اصلا لازم نیست تا بگویید دین من چیست . اسلام است شیعه یا سنی هست یا یهود و یا نصاری است بودا و یا رزتشت است بلکه خواهید گفت :

بله دینی که من پیرو آنم بهترین دین هاست .
www.mardoman.net

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 31 تیر 1388    | توسط: علی    |    | نظرات()