name_the_movie.jpg

تحقیقات دانشمندان دانشگاه توکیو نشان داده که اطلاعات بصری دریافتی مغز انسان هنگام پلک زدن به مدت 450 میلی ثانیه متوقف می شود. یعنی در هر دقیقه به طور متوسط 6 ثانیه را از دست می دهیم.  
 
آقای ناکانو از دانشگاه توکیو در ژاپن می گوید این به معنای این است که هنگام تماشای یک فیلم سینمایی 150 دقیقه ای، ما 15 دقیقه آن را نمی بینیم. اما این تحقیقات نشان داده که مغز انسان به نوعی این حجم بالای اطلاعات از دست رفته را جبران می کند.  
 
تحقیقات نشان داد که پلک زدن های انسان بر اساس حساسیت صحنه هایی که به آن می نگرد، زمان بندی میشود. در این تحقیق حرکات چشم و پلک زدن های تعدادی داوطلب علاقمند به فیلم های سینمایی در زمان مشاهده فیلم بررسی شد. مشخص شد که افراد هنگام مشاهده صحنه های مهم و حساس فیلم کمتر پلک می زنند و پلک زدن ها بیشتر در زمان های غیر مهم فیلم رخ می دهد. مانند وقتی که شخصیت اصلی از کادر خارج شده است.  
 
نکته جالب دیگری که مشخص شده این بوده که در موارد زیادی الگوی پلک زدن در افرادی که یک فیلم را می دیده اند مشابه بوده است.  
 
من همیشه اعتقاد داشته ام که یک فیلم را باید چند بار دید. به نظر می رسد که این تحقیق هم به نوعی اثبات این موضوع باشد که ما با یک بار دیدن، همه چیز را نمی بینیم. بنابراین فکر می کنم باید یاد بگیریم که چند بار ببینیم و از زاویه های مختلف نگاه کنیم. 
منبع:   http://www.narenji.ir/

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 مرداد 1388    | توسط: علی    |    | نظرات()