امروزه زنان برخلاف نسل های گذشته ، رفتاری شبیه مردان دارند . آنها به دانشگاه ها وارد می شوند تا در زمینه شغلی رقابت کنند ( بجای ازدواج و تشکیل خانواده !). گرایش بیشتری به روابط جنسی پیدا کرده اند ، الکل و مواد مخدر مصرف می کنند . حتی در سطح حرفه ای در رشته های مختلف ورزشی رقابت می کنند .

علم جامعه شناسی این هنجار را " آزادگرایی جنسی " می نامند. اما مفهوم آن ، در واقع معنی لغوی این واژه نیست ، بلکه باید در عمق بررسی کرد و با دیدی علمی مفهوم آن را درک کرد. در اصل این معانی ، برگرفته از یک سری از فرضیه های جامعه شناسی است که در کتاب " اسطوره ی فرهنگ " جزئیات آن اشاره شده است ، بطور مثال علل اینکه چرا ما به یک علم جامعه شناسی واقعی و برگرفته از حقایق اجتماعی نیاز داریم، را  توضیح داده است .

اگر زنان، رفتاری مردانه دارند و معتقدان آن را آزادگرایی جنسی خطاب میکنند ، یک مقدار بدبینانه است . مثل این است که بگوییم "زنان دارای رفتاری مردانه هستند ، چون همان آزادی های مردان را دارند! " ( به این معنی که با آزادگرایی جنسی از قید و بندها و محدودیتهای موجود برای خانم ها ، رها شده اند )

برای این هنجار ، در کنفرانس Rumpelstiltskin  ، به دنبال نامی مناسبتر به معنای واقعی و  بررسی آن پرداخته ایم.

اگر  کسی بخواهد علت این تغییرات در زنان را بطور صریح و قاطع شرح دهد ، حقیقتا" کاری سخت و در نهایت باز هم مورد انتقاد قرار می گیرد . واقعا" علت این تغییر رفتاری چیست  ؟ استدلالهای زیادی در این مورد بیان شده ، اما مهم ترین علت  آن ، ریشه در علم زیست شناسی دارد. تغییرات زیادی دست روی هم می دهند تا این حالت رقابتی بین زن و مرد پیش بیاید . یکی از آنها ، تغییرات هورمون هایی است که هر یک در نوع خود ،مخصوص به زن و مرد است .

بررسی به روی اختلال عملکرد هورمون ها آنقدر ها هم ساده نیست . به عبارت دیگر ، نمی توانیم از آن ، تنها به عنوان یک دلیل ساده برای این تغییرات رفتاری اشاره کرد، چرا که چگونگی کارکرد هورمون ها تأثیرات گوناگونی را در آداب رفتاری یک شخص دارد.

Elizabeth cashdan محقق علم انسان شناسی ، این موضوع را بطور کامل مورد بررسی قرار داده است و صراحتا" اثرات این هنجار رفتاری را در تغییرات جسمی زنان شرح داده است . وی معتقد است ظاهر زنان امروزی با رفتاری مردانه ، معمولا" با ظاهر خانمانی معروف مانند Marilyn Munroe و scarlet که دارای کمری باریک و سینه هایی بزرگ بودند ، متفاوت است. در برخی جوامع ، زنان دارای بالاتنه و کمرهایی پهن تر هستند  و در آنجا این گونه زنان از نظر مردان آن جامعه جذاب هستند ، مانند zulu( منطقه ناتالی در جنوب آفریقا) و یا انگلیس و دانمارک که مساوات بیشتری بین زن و مرد حاکم است .

در جوامعی که زنان تحت فشار های زندگی ، همچون تأمین مالی و حضانت کودکان خود هستند ، افزایش هورمون تستوسترون در این زنان ، تحمل ، قدرت و حس رقابت آنها را بالا می برد. همچنین در بین هورمونهای حیاتی ، افزایش تستوسترون باعث تجمع چربی در ناحیه شکم وکمر می شود و درنتیجه ظرافت زنانگی در مقایسه با ظاهرایده آل یک خانم، کاهش می یابد.

تحقیقات Cashdan اساسا" سودمند است ولی آماری نیست و در گزارش خود، بطور وسیع به مقایسه جوامع مختلف نپرداخته است . در طی چند سال تجزیه و تحلیلی بیشتر در جوامع و ظواهر خانم ها ، روز به روز ، با پیشرفت آنها در زمینه تحصیلات و کار ، ظرافت زنانه آنان نیز کاسته شده است ! ( مراجعه شود به مأخذ : علم تخیل : اسرار مغز جنسی )

زنان مادامی که در حال پیشی گرفتن از یکدیگر هستند ، توجهی به جذابیت و زیبایی  ظاهری خود ندارند ، این در حالی است که در دهه 1950 ، زنان میل بیشتری به ازدواج  و تشکیل خانواده و در نتیجه رقابت در جذابیت داشتند چرا که  لازمه ی ازدواج در آن موقع ، دارا بودن ظرافت و ظاهری بهتر در زنان بود. اختلال در ترشح هورمون تستوسترون ، نه تنها باعث مردانه شدن رفتار زنها است بلکه بدنی عضلانی و غیر عادی را در آنها ایجاد می کند.

همه عوامل اشاره شده ی فوق ، مسبب این هنجار رفتاری در خانمان ( با رفتاری شبیه مردان ) و در مقابل پیشرفت آنها در زمینه های اجتماعی ، شغلی می شود . این هنجار به مرور زمان در اثر سازگاری بین کارکرد جسم و رفتار بدن اتفاق می افتد و خانم ها را بسوی موفقیت هایی که می خواهند سوق می دهد.

اغلب اوقات سازگاری بین ارگان بدن و کارکرد آنها  در موجودات ، حکم کلیدی را در تطابق با محیط زیستی آنها دارند . به عبارتی اگر عوامل زیست محیطی قفل و حس رقابت زنان کلید آن باشد ، تغییرات هورمونی حکم بازکننده ی درب و یا سکوی پرتابی است که باعث تغییرات رفتاری مردانه در زنان و کسب موفقیتهای آنها در جوامع می شود و در مقابل می بینیم که برخی مردها نیز تمایل به کارهای خانه و بچه داری دارند که جا دارد از دیگر تغییرات هورمونی نیز در اینجا تشکر کنیم !!

نوشته شده در تاریخ شنبه 14 آذر 1388    | توسط: علی    |    | نظرات()